Združenie zodpovedných firiem Business Leaders Forum podporuje Ciele udržateľného rozvoja

               
19. mája 2020

Zodpovedné firmy pomáhajú v čase koronavírusu

Firmy sa v čase pandémie koronavírusu snažia nielen chrániť svojich zamestnancov a vysporiadať sa s ekonomickými dôsledkami tejto krízy, ale mnohé z nich sa aktívne angažujú aj v pomoci komunitám, zdravotníckym zariadeniam i občianskym organizáciám. Prinášame vám príklady aktivít členov BLF v tejto mimoriadnej situácii.

Accenture

 • 3D tlač ochranných pomôcok

V Accenture sa pustili do 3D tlače ochranných pomôcok pre lekársky personál. V prvom kroku sa pridali k tlači komponentov na ochranné štíty pre iniciatívu www.pomoznemocnici.sk, pričom do tlače sa zapojili aj viacerí zamestnanci s vlastnými 3D tlačiarňami. Paralelne, aj v spolupráci s personálom nemocnice na Kramároch, spustili vývoj prototypu ochranných respiračných masiek.

 • #KtoPomozeSlovensku

Spoločnosť Accenture spustila výzvu na finančnú zbierku medzi zamestnancami pre iniciatívu www.ktopomozeslovensku.sk, pričom finančne prispeje aj samotná firma.

 • Expertná pro bono pomoc iniciatívam a organizáciám

Viacero zamestnancov firmy zareagovalo na výzvu Rady pre firemné občianstvo a dobrovoľnícky sa zapojilo do podpory rôznych iniciatív a organizácií. Navyše firma poskytla expertízu a kapacitu svojich zamestnancov v pro bono režime (napríklad pre www.ktopomozeslovensku.sk).

 • Návod a tipy na rozbehnutie dištančného vzdelávania

Príkladom iniciatívy zamestnancov je aj vytvorenie návodu, ktorý sumarizuje jednoduchým a prehľadným spôsobom tipy pre školy a učiteľov, ako nabehnúť na dištančné vzdelávanie. Návod bol vytvorený primárne ako pomoc pre kolegov, ktorí sú rodičmi, avšak je aj externe zdieľateľný priamo so školami a učiteľmi – viac informácií tu: https://www.blf.sk/aktuality-partnerov/accenture-tipy-pre-rozbehnutie-distancneho-vzdelavania-v-skolach-nielen-pre-rodicov/

 • People + Work Connect – nástroj na udržanie zamestnanosti v časoch koronakrízy

Accenture ako technologický líder a zodpovedný firemný občan vyvinula riešenie People + Work Connect, aby pomohla ľuďom nájsť si v súčasnej zložitej situácii zamestnanie.  Táto platforma v globálnom meradle prepája firmy, ktoré v dôsledku koronakrízy nemajú pre svojich ľudí uplatnenie, s firmami, ktoré naopak zaznamenávajú zvýšený dopyt po zamestnancoch.

 • Hodiny programovania pre deti zamestnancov počas koronakrízy

V Accenture sa rozhodli spestriť deťom svojich zamestnancov nútený pobyt doma online hodinami hravého programovania s využitím stránky Code.org. Túto platformu predstavujú už niekoľko rokov v rámci školení Digital Skills učiteľom ako vhodný a užitočný nástroj na podporu výučby informatiky.

ESET

 • Fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19

Nadácia ESET zriadila Fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19, do ktorého spoločnosť ESET prispeje sumou 300-tisíc eur. Cieľom fondu je v prvej fáze zabezpečiť potrebné vybavenie pre skvalitnenie diagnostiky a zavedenie plošného testovania na Slovensku.

 • Testovanie aplikácií za polovicu

Spoločnosť sa rozhodla znížiť ceny za služby penetračného testovania o 50 %. Ide o praktické preverenie bezpečnosti aplikácií, pri ktorých ESET využíva rovnaké postupy ako hackeri pri kybernetických útokoch. Zľava má pomôcť verejnej a štátnej správe, ale aj zdravotníckym organizáciám pri vývoji aplikácií,  ktoré bojujú proti šíreniu koronavírusu alebo môžu výrazne pomôcť obyvateľstvu pri zvládaní súčasnej situácie.

 • Vývoj slovenského testu na koronavírus a zafinancovanie prvých 100 000 kusov

Slovenskí vedci spojili sily a pripravujú diagnostický PCR test na detekciu koronavírusu SARS-CoV-2, pôvodcu ochorenia COVID-19. Nadácia ESET podporila jeho vývoj a financuje prvých 100 000 kusov.

GSK

 • Spolupráca na vývoji vakcíny v boji proti ochoreniu COVID-19

Spoločnosti Sanofi a GSK podpísali dohodu o spolupráci s cieľom vyvinúť adjuvantnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 využitím inovatívnych technológií oboch spoločností, ktoré pomôžu riešiť súčasnú pandémiu.

Kaufland Slovenská republika

 • Program U vás doma

Kaufland a RTVS sa rozhodli priniesť kultúru priamo na slovenské sídliská a do slovenských obývačiek. V rámci programu s názvom U vás doma prinesú koncerty obľúbených kapiel a spevákov, folklórne vystúpenia, ale aj diela špičkových umelcov iných žánrov, divadlo, vážnu hudbu či poéziu. Cieľom je najmä poďakovať sa ľuďom, ktorí musia s vírusom bojovať v prvej línii. Aj preto počas programu prebehne zbierka pre iniciatívu Kto pomôže Slovensku.

Kaufland a Lidl Slovenská republika

 • Obchodné reťazce Slovenskému Červenému krížu venovali finančnú pomoc vo výške 60 000 EUR

Spoločnosti Kaufland a Lidl dlhodobo spolupracujú so Slovenským Červeným krížom (SČK) na jednorazových i dlhoročných projektoch zameraných na pomoc ľuďom v núdzi, na výchovu detí či na podporu pravidelného darcovstva krvi. Ako zodpovední a úprimní partneri sa rozhodli podporiť prácu SČK aj v týchto dňoch.

 • Univerzitnej nemocnici v Bratislave venujú život zachraňujúce prístroje

Spoločnosti Kaufland a Lidl sa rozhodli spojiť sily a najväčšiemu zdravotníckemu zariadeniu na Slovensku, Univerzitnej nemocnici v Bratislave, venujú dva život zachraňujúce prístroje určené na boj s ochorením Covid-19. Hodnota dvoch systémov CARDIOHELP je viac ako 140-tisíc €.

Microsoft a Soitron

 • Vzdelávanie na diaľku – Webináre zadarmo

Nariadené dištančné vzdelávanie, spôsobené zatvorením škôl, je veľkou výzvou nielen pre rodičov, ale aj pre učiteľov, ktorí aj napriek vzdialenosti môžu zostať so svojimi žiakmi v kontakte. Odborníci na kolaboračné riešenia a výučbu zo spoločností Microsoft a Soitron spojili sily, aby spoločne poskytli učiteľom svoje know-how. Prostredníctvom webinárov sa pedagógovia dozvedia, ako využívať technológie vo výučbe na diaľku.

O2

 • Grantový program Digitálna škola

Férová nadácia O2 podporila celkovou sumou až 60 000 EUR tie projekty, ktoré žiakom a učiteľom ponúkajú možnosti a riešenia na efektívne online vzdelávanie. V grantovom programe „O2 Digitálna škola“ uspelo celkovo 16 projektov zameraných na vzdelávanie učiteľov, žiakov základných a stredných škôl, ale aj na rozvoj detí v predškolskom veku. Medzi vybranými projektmi sú rôzne videokurzy či videorozprávky, zábavno-náučné videá, e-learningové kurzy a iniciatívy, interaktívne aplikácie a webové rozhrania.

 • Neobmedzené dáta pre aplikácie

Spoločnosť O2 ponúka svojim zákazníkov v čase mimoriadnej situácie množstvo benefitov, ktorými si môžu spríjemniť čas strávený doma. Okrem bezplatného prístupu k službe HBO GO, zrýchleniu dát po ich prečerpaní v programe Internet na doma, či pridaním TV staníc do programov O2 TV sa môžu na ďalšie benefity tešiť aj zákazníci so SMART paušálmi. Až do konca apríla získajú možnosť využívať štandardné i prémiové aplikácie bez obmedzenia dát. Bez obáv sa tak môžu spojiť so svojimi blízkymi prostredníctvom sociálnych sietí, alebo zabaviť sa so službami ako Tidal Music či HBO GO.

 • Za zodpovedný prístup dáta navyše

O2 od 15. apríla 2020 daruje 10 GB balík dát tým svojim zákazníkom, ktorí sa v tejto mimoriadnej situácii správajú zodpovedne a zostávajú doma. V rámci  nadväznosti na kampaň Dobré dáta budú mať zákazníci O2 možnosť splniť 4 výzvy, pričom za odmenu môžu získať v každej výzve až 10 GB dát. Dáta môžu získať za splnenie každej zo 4 výziev, a to aj opakovane, t.j. môžu získať maximálne 40 GB dát za mesiac.

Orange Slovensko

 • Fond pomoci

Nadácia Orange zriadila špeciálny Fond pomoci, ktorý formou otvorenej grantovej výzvy podporí organizácie a zariadenia prispievajúce k riešeniu mimoriadnej situácie na Slovensku. Nadácia pre tento účel vyčlenila 100-tisíc EUR, v prípade urgentnej potreby ale tieto finančné prostriedky navýši.

 • Extra dáta aj neobmedzené SMS

Spoločnosť Orange Slovensko sa v tejto mimoriadnej situácii snaží zákazníkom uľahčiť zvládanie každodenných povinností, napríklad možnosťou bezplatnej aktivácie 10 GB dát na domáce použitie. Zákazníci tiež môžu využiť dátový balík Chat, vďaka ktorému môžu neobmedzene využívať najpoužívanejšie chatovacie aplikácie, a tak v prípade hovorov či videohovorov zmierniť záťaž siete, ktorá zostane voľná pre tiesňové hovory.

Zákazníci, ktorí nie sú zvyknutí využívať dáta, si môžu bezplatne aktivovať balík neobmedzených SMS/MMS zadarmo. Pre spríjemnenie chvíľ strávených doma sa Orange zároveň rozhodol rozšíriť zoznam televíznych staníc, ktoré svojim zákazníkom poskytuje bez ďalších poplatkov.

Plzeňský Prazdroj Slovensko

 • Záchrana gastro prevádzok

Krčmy a reštaurácie stále bojujú o prežitie. Kým sa ľudia vrátia do podnikov naplno, ich existenciu pomáha zachrániť Plzeňský Prazdroj Slovensko. Súčasťou pomoci je okamžitá miliónová injekcia či kompenzácia sudov a tankov po záruke, ktorá si vyžiadala ďalšie viac ako 2 milióny eur.

Profesia

 • Materiál na šitie rúšok pre chránené dielne

Spoločnosť Profesia realizuje internú zbierku materiálov na šitie rúšok pre chránené dielne a šičky, ktoré darúvajú rúška do nemocníc, domovov seniorov a iné v súčasnosti ohrozené skupiny. Podľa potreby zabezpečujeme aj rozvoz rúšok.

 • Bezplatný nástroj na výber a koordináciu dobrovoľníkov 

Pre samosprávy, nemocnice a organizácie tretieho sektora dávame bezplatne HR nástroj Mark určený na výber a celkovú koordináciu dobrovoľníkov. Organizácie budeme postupne združovať a propagovať na tejto stránke: https://dobrovolnici.profesia.sk/

Slovak Telekom

 • Neobmedzené dáta i nástroj na tímovú spoluprácu

Slovak Telekom pripravil pre svojich zákazníkov v období koronavírusu niekoľko benefitov. Zákazníkom s vybranými paušálmi ponúkne aj počas apríla nekonečné množstvo dát, ktoré môžu využiť na vzdelávanie, prácu alebo trávenie voľného času v pohodlí domova. Spoločnosť tiež svojim zákazníkom automaticky sprístupnila množstvo detských, filmových i lifestylových TV kanálov, ale aj niekoľko filmov zdarma v službe Magio GO.  Firemným zákazníkom poskytla spoločnosť Telekom na pol roka zdarma Microsoft Teams Cloud Solutions, užitočný nástroj na tímovú spoluprácu aj pri práci z domova.

 • Tlmočenie pre nepočujúcich aj nový názov siete

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu vyšiel operátor v ústrety aj ľuďom so sluchovým postihnutím – online tlmočenie pre nepočujúcich bude poskytované 24 hodín denne 7 dní v týždni. Telekom zároveň nebude spoplatňovať ani volania na viac ako 50 telefónnych čísel, ktoré občanom poskytujú informácie súvisiace s koronavírusom. Rozhodol sa tiež dočasne zmeniť názov svoje mobilnej siete, ktorá je zároveň výzvou pre občanov. „T-Zostante doma“ má  ľuďom symbolicky pripomenúť, aby dodržiavali preventívne opatrenia a správali sa zodpovedne.

Soitron

 • Bezplatné odborné poradnestvo

Spoločnosť Soitron ponúka pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bezplatne odborné poradenstvo a monitorovanie IT prostredia s cieľom zabrániť prípadnej kybernetickej hrozbe.

Tesco Stores SR

 • Pomoc rodinám v núdzi

Reťazec prichádza s doposiaľ najväčšou mimoriadnou podporou pre ľudí v ťažkej situácii. Mimoriadnu pomoc formou darovania potravín v hodnote 172-tisíc eur poskytne reťazec v spolupráci s partnermi z neziskového sektora: Potravinová banka Slovenska, Slovenská katolícka charita, Evanjelická diakonia, Depaul Slovensko a OZ Vagus.

U. S. Steel Košice

 • 6 3D tlačiarní na výrobu ochranných pomôcok

Nadácia U. S. Steel Košice finančne podporila zamestnancov a študentov Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach v rámci iniciatívy Pomôž nemocnici!, ktorí vo svojom inovačnom centre začali s využitím 3D tlače a ďalších moderných technológií vyrábať ochranné štíty, trvalé respirátory a ďalšie pomôcky pre zdravotníkov a záchranárov v prvej línii.

 • Finančná podpora pre nemocnice

Nadácia U. S. Steel Košice podporila finačne nemocnicu v Šaci a tiež Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach, konkrétne Kliniku infektológie a cestovnej medicíny. Spolu tak pripela sumou 100 000 EUR. Dar bude použitý na záchranu životov tých, u ktorých sa vyskytnú komplikácie počas liečby COVID-19.

 • Projektu na výrobu prototypu pľúcneho ventilátora

S dlhoročným partnerom Matador Holding a.s. a jeho divíziou Matador Automation, s.r.o. U. S. Steel Košice, s.r.o poskytol dizajn opláštenia a materiál na jeho výrobu, samotný ventilátor vyvíja Matador Automation, s.r.o spolu s Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. V rámci USSK na projekte pracovalo viacero oddelení, od inžinieringu, výskumu a vývoja až po výrobu a údržbu.

 • Rúška 

Hutnícka spoločnosť pružne zareagovala aj na nedostatok ochranných rúšok a vo svojej Chránenej prevádzke a práčovni začala už 18. marca šiť ochranné rúška tak pre zamestnancov, ako aj pre partnerov z komunity. Niekoľko stoviek rúšok odovzdala seniorom z Občianskeho združenia Jeseň života, ako aj deťom, zamestnancom a klientom centier pre deti a rodiny na Hurbanovej a Uralskej ulici.

Spoločnosť U. S. Steel Košice tiež pomohla Arcidiecéznej charite v Košiciach. Darovala jej 140 metrov bavlnenej látky, z ktorej šijú rúška najmä v Komunitnom centre v Trebišove.

Veolia Energia Slovensko

 • 50-tisíc jednorazových chirurgických rúšok

Skupina Veolia Energia Slovensko venovala viac ako 50-tisíc ochranných rúšok primátorom miest a starostom mestských častí, v ktorých prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom dodáva teplo a teplú vodu obytným domom, školám, zdravotníckym zariadeniam a administratívnym budovám.

Volkswagen Slovakia

 • Rúška pomoci

Nadácia Volkswagen Slovakia podporí chránené dielne, ktoré šijú ochranné rúška. Chránené dielne alebo organizácie pomáhajúce znevýhodneným môžu vyplniť jednoduchú žiadosť s popisom svojich potrieb. Požiadať môžu napríklad o financie na materiál a šijacie pomôcky, ale aj na nájom, zapojenie ľudí do výroby a distribúcie. Ochranné rúška, ktoré dielne vyrobia aj s podporou Nadácie Volkswagen Slovakia, by mali byť určené najmä pre znevýhodnených ľudí, dôchodcov, zdravotnícky personál a pre lokálnu komunitu.

VÚB banka

 • Možnosť bezplatného odkladu splátok

VÚB banka si uvedomuje, že v dôsledku mimoriadnej situácie príde množstvo ľudí o časť príjmov. Preto sa ako prvá slovenská banka rozhodla reagovať a umožnila svojím klientom bezplatný odklad splátok na 1 až 6 mesiacov. Túto možnosť budú mať všetci klienti banky, ktorí čerpajú spotrebný alebo hypotekárny úver a sami si o odklad požiadajú.

 • Darovanie respiračných prístrojov

Pomocnú ruku poskytla banka aj slovenskému zdravotníctvu. Skúsenosti zo zahraničia totiž ukazujú, že okrem obrovského úsilia zo strany lekárov a zdravotníkov rozhoduje aj to, koľko respiračných prístrojov majú nemocnice k dispozícii. Nadácia VÚB preto darovala Univerzitnej nemocnici Bratislava 4 život zachraňujúce prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu v hodnote 84-tisíc eur. Prístroje dokážu pomôcť pacientom so závažným respiračným zlyhaním, a to nielen v čase šírenia koronavírusu, ale aj pri širokom spektre respiračných diagnóz.

 • #KtoPomozeSlovensku

Nadácia VÚB sa spojila aj s novou iniciatívou #KtoPomozeSlovensku, ktorá pomáha slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu cez transparentný systém financovania. V prvej fáze darovala nadácia 40-tisíc eur na nákup dezinfekčných čističiek vzduchu a iného lekárskeho vybavenia.

 • Komerčný priestor pre #KtoPomozeSlovensku

VÚB banka je vôbec prvou firmou, ktorá sa rozhodla darovať reklamný priestor v televízii na charitatívne účely. Iniciatíva #KtoPomozeSlovensku tak získala reklamný čas, ktorý bol pôvodne zakúpený pre reklamy VÚB. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o iniciatíve a vyzbierať čo najviac prostriedkov na pomoc slovenským zdravotníckym zariadeniam.